---Advertisement---

M25 Mix Design of Concrete as per IS 10262

By Irfan2k9

Updated On:

Follow Us
---Advertisement---
I. Design Stipulations
  • Characteristic compressive strength of concrete required at the site at 28 days (fck)=25 MPa
  • Maximum size of aggregate = 20 mm
  • Shape of coarse aggregate = Angular (Crushed)
  • Degree of workability = 100 mm for RCC as per provision made in relevant Indian Standard.
  • Degree of quality control = good
  • Type of exposure = Moderate
II. Test Data for Materials
  • Cement
    • Cement used: OPC
    • Initial setting time of cement = 30 minutes
    • Final setting time of cement = 590 minutes
    • Specific gravity of cement = 3.15
    • Fineness value of cement = 4 % (As per IS 4031 part 1)
    • Soundness of cement = 6 mm (As per IS 4031 part 3)
    • Standard Consistency = 32 %
  • Coarse Aggregate
    • Specific gravity of coarse aggregate = 2.72 (IS 2386, part 3)
    • Water absorption of coarse aggregate = 0.7%
    • Free (surface) moisture percent on coarse aggregate = nil
  • Fine Aggregate
    • Specific gravity of fine aggregate = 2.67 (IS 2386, part 3)
    • Water absorption = 1.5 %
    • Free (surface) moisture percent on fine aggregate = nil
  • Admixture
    • Admixture Used: Superplasticizer (Water Reducer)
III. Sieve Analysis of Aggregate
  • Coarse aggregate (20mm Size and Down)
    • 5 kg has been taken for sieve analysis. The result is tabulated as below:
  • Coarse aggregate (20mm Size and Down)
    • 5 kg has been taken for sieve analysis. The result is tabulated as below:
  • Fine aggregate
    • 1 kg has been taken for sieve analysis. The result is tabulated as below:

M25 design of mix is to be carried out as per IS 10262:2019.

  • Mix Design Calculations
  • Target mean strength of concrete: (fm) = fck + k × s
    • Where fck= 25 MPa (given)
    • k = 1.65
    • s = 4 (from table 2 of IS 10262:2019)
    • fm = 25 + 1.65 x 4
    • = 31.60 MPa
  • Approximate Air Content
    • As per IS: 10262-2019, From Table 3, the approximate amount of entrapped air to be expected in normal (non-air-entrained) concrete is 1.0 percent for 20 mm nominal maximum size of aggregate.
  • Selection of Water Cement Ratio (W/C):
    • For moderate exposure, maximum water cement ration (as per table 5 of IS 456-2000) = 0.5
    • Based on experience adopting W/C as 0.45.
  • Selection of Water content:
    • Using Table 4 of IS 10262-2019:
    • Maximum water content = 186 kg (20 mm maximum aggregate size)
    • Estimated water content for 100 mm slump = 186 + (6/100) × 186 = 197.16 lit.
    • As Superplasticizer is used, the water content may be reduced by 23 % (as per experience).
    • Hence, water content = 151.81 kg.
    • Adopting 152 kg.
  • Determination of cement content:
    • W/C ratio = 0.45
    • Cement content = 151.81/0.45 = 337.36 kg per cum of fresh concrete
    • Minimum cement content for moderate exposure in case of M25 (as per Table 5 of IS:456-2000) = 300 kg/m3.
    • Therefore, adopting 337.36 kg of cement.
  • Determination of proportion of aggregate:
    • From Table-5 of IS 10262-20019, the volume of coarse aggregate per unit volume of total aggregate for Zone II corresponding to 20 mm maximum size aggregate & w/c 0.50 is equal to 0.62.
    • In the present case water cement ratio is 0.45.
    • As the water cement ratio is lower by 0.05, the proportion of volume of coarse aggregate is increased by 0.01.
    • Therefore, corrected proportion of volume of coarse aggregate for water cement ratio of 0.45 = 0.63.
    • Volume of fine aggregate = 1-0.63 = 0.37
  • Mix Calculation:
    • The mix calculation per unit volume of concrete shall be as follows:
    • Volume of concrete = 1 m3
    • Volume of cement = (mass of cement/specific gravity of cement) × (1/1000)
    • = 0.107 m3
    • Volume of water = (mass of water/specific gravity of water) × (1/1000)
      • = 0.152 m3
    • Volume of Chemical admixture = 0.003  
    • Volume of all aggregate = 1- (0.107 + 0.152+0.003) = 0.738 m3
    • Volume of coarse aggregate = 0.465 m3
    • Volume of fine aggregate = 0.273 m3
    • Mass of coarse aggregate = 0.465 × 2.72 × 1000 = 1270.24 kg
    • Mass of fine aggregate = 0.273 × 2.67 × 1000 = 728.91 kg

Coarse aggregate is further divided in to two parts, 60% of 20 mm size and 40% of 10 mm size aggregate.

  1. Mass of 10 mm coarse aggregate = 508.096 kg
  2. Mass of 20 mm coarse aggregate = 762.144 kg
  • Adjustment of Water, Fine Aggregate and Coarse Aggregate:
    • Water absorption of coarse aggregate = 0.7 %
    • Water absorption of fine aggregate = 1.5 %
    • Water correction =
    • Total water = 152 + 19.82 = 171.82 kg
    • Coarse aggregate = 1270.24 – 8.89 = 1261.35 kg
    • Fine aggregate = 728.91 – 10.93 = 717.98 kg

Leave a Comment